كاهش درد با ايروبيك

 انجام تمرين‌هاي ورزشي در آب علاوه بر مفرح بودن، كمك زيادي به كاهش وزن و كاهش آسيب‌هاي ورزشي مي‌كند و از اين رو مورد توجه ورزشكاران و پزشكان قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پزشكان و توان‌بخشان حركات و فعاليت‌هاي بازتواني را براي ورزشكاران و بيماران توصيه مي‌كنند، اما برخي از عوامل مانند خستگي، تعريق، كسل كننده بودن و احتمال بروز آسيب‌هاي ورزشي باعث مي‌شود رغبت چنداني به انجام اين فعاليت‌ها وجود نداشته باشد. راه جايگزين انجام اين فعاليت‌ها در آب است. تمرين در آب يكي از راه‌هاي بسيار مناسب و جالب براي افزايش جريان خون در شريان‌هاي قلب مي‌باشد. از آنجايي كه محيط آب شناور است و حالت رانشي دارد و اين مقاومت و ايستادگي آب باعث مي‌شود كه محيط ورزشي شما در مقابل حركت‌هاي ناگهاني و اكنش نشان دهد و از ايجاد فشار و دردهاي ناشي از حركت‌هاي ناگهاني جلوگيري كند. جريان آب باعث افزايش خون رساني به پوست و افزايش اكسيژن بافت‌ها شده و ايجاد اسيد لاكتيك (عامل خستگي) را به تعويق مي‌اندازد. همچنين به دليل چگالي و نيروي بويانسي آب، امكان آسيب‌هايي كه در محيط‌هاي صلب(سخت) وجود دارد در آب بسيار كم است.

از سوي ديگر آب نسبت به هوا محيط بسيار چگالتري است. به اين معنا كه شما انجام كار مفيد در آب به انرژي بسيار بيشتري نسبت به انجام همان فعاليت در هوا داريد. اما اين تنها خصوصيت نيست. قانون ارشميدس باعث مي‌شود كه وزن شما كاسته شود. به اين معنا كه اگر ترازويي زير آب قرار دهيد و روي آن بايستيد، وزني به مراتب كمتر از وزن واقعي شما را نشان مي‌دهد. اين موضوع كمك زيادي به كاهش فشار بر روي مفاصل كمر و زانو كرده و به شما اجازه مي‌دهد بدون ترس از مصدوميت و كوفتگي حركات ورزشي را انجام دهيد. بنابراين مي‌توانيد در آب قدم بزنيد، بدويد، دوچرخه سواري كنيد و حتي وزنه بزنيد! 

تمرين و ورزش در آب مداوم و متداول چند بار در هر هفته به كساني كه درد كمر مداوم دارند و حتي ديابتي‌ها و امراض آرتروز و چاقي پيشنهاد مي‌شود. شما انتخاب‌هاي مختلفي در آب داريد، مي‌توانيد در آب شنا كنيد و يا حتي در استخر به تمرين بپردازيد و يا حتي خود به تنها و يا به صورت گروهي در كلاس‌هاي تمرين در آب شركت كنيد. در اين مقاله كه در پايگاه اينترنتي popularmechanincs منتشر شده، توصيه و راهكارهايي براي انجام تمرين در آب ارائه شده است.

شنا كردن براي تمرين و ورزش :

1 : با پزشك خود در مورد شنا و ورزش‌هاي در محيط آبي مشورت كنيد و ببينيد كه آيا اين نوع ورزش‌ها براي موقعيت فعلي شما مناسب است يا نه. پزشك شما مي‌تواند به شما بگويد از چه حركت‌هايي پرهيز كنيد و يا اينكه از چه وسيله‌هاي در حال ورزش در زير آب استفاده كنيد.

2 : اگر تاكنون شنا نكرده‌ايد و يا حركت‌هاي شنا در آب را به خاطر نمي‌آوريد سعي كنيد در كلاس‌هاي شنا شركت كنيد. اين راهي مناسب براي كساني است كه از حركات خود در آب و در هنگام شنا مطمئن نيستند. اطلاع نداشتن از حركات و طرز تمرين در آب مي‌تواند عواقب بدي همچون درد در ناحيه پشت را به همراه داشته باشد. براي شركت در كلاس‌هاي شنا مي‌توانيد در باشگاه‌ها و مراكز تفريحي كه كلاس‌هاي شنا دارند شركت كنيد. همچنين شما مي‌توانيد چندين جلسه را به طور خصوصي شركت كنيد تا به كلاس‌هاي بزرگتر بپيونديد ممكن است ظرف تنها چند جلسه شنا را فرا بگيريد

3 : سعي كنيد يك لباس شناي مناسب در عينك شنا و كلاه شنا به همراه داشته باشيد اگر در معرض خطر بيماري‌هاي گوش هستيد گوش‌بندهاي شنا را هم به همراه داشته باشيد و اگر قصد شنا در رودخانه و اقيانوس را داريد، كفش غواصي به همراه داشته باشيد.

4 : با شناي قورباغه شروع كنيد. در هنگام ورود به آب نفسي عميق بكشيد و سينه و سر خود را در آب فرو ببريد و در حالي كه دستان شما در امتداد بدنتان حركت مي‌كند. همزمان پاهاي خود را از هم جدا نگه داريد و آن‌ها همانند حركتي چرخشي تكان دهيد تا زماني كه به زير سينه‌هايتان بيايند سعي كنيد سر خود را براي نفس كشيدن بالا بياوريد. از يك معلم شنا بخواهيد تا اين نوع شنا را به شما آموزش دهد.

5 : كرال سينه يكي از سريع‌ترين روش‌هاي شنا در مسابقه‌هاي مصوب مي‌شود.در حال اين شنا شما بايد با دست‌ها و پاها بال بزنيد تا آب را به اطراف و زير خود برانيد تا به جلو حركت كنيد. به سرعت عادي خود برگرديد و بسته به توانايي شش‌هاي خود پس از هر 2 تا 10 حركت دست در آب گردن را بچرخانيد و نفس بكشيد. 

6 : سعي كنيد از عقب هم شنا كنيد تا عضله‌هاي مخالف را هم جدي بگيريد رو به عقب شنا كنيد تا و از پاهاي خود براي حركت كردن استفاده كنيد. يكي از بازوهاي خود را در امتداد پاي خود ببريد و به صورت پارالل تا بالاي سر خود ببريد. براي كامل كردن اين پروسه هر دست خود را حركت دهيد همانند يك دايره و همزمان دست ديگري در مسير مخالف حركت دهيد. چشمان خود را به پرچم روبه‌روي خود نگاه داريد تا زماني كه به ديوار استخر مي‌رسيد متوجه باشيد ـ اين حركت مي‌تواند از آسيب احتمالي بازوها و عضله‌هاي اطراف دست جلوگيري كنيد ـ

7 : در مورد حركت‌هاي ديگر در شنا از مربي شناي خود بپرسيد مثلا در مورد حركات شناي پروانه از او توضيح بخواهيد.حركت‌هاي دست به شما كمك مي‌كند يا سر خود را روي سطح آب نگه داريد كه اين مدل شنا براي بسياري از مردم و كساني كه از بيماري آرتروز رنج مي‌برند بسيار مفيد است. سعي كنيد تمامي عضله‌هاي مقابل را درگير كنيد و روي همه اعضا وقت بگذاريد. 

8 : در ابتدا شنا را از 15 تا 20 دقيقه شروع كنيد و سعي كنيد در تمرين روتين خود اين مقدار زمان را بالا ببريد. محاسبه كنيد كه چند دور در استخر برابر يك مايل مي‌شود و تصميم بگيريد كه يك مايل كامل و يا نيم مايل را شنا كنيد و همچنين سعي كنيد محاسبه كنيد كه با يك نفس چند حركت مي‌توانيد انجام دهد و همچنين سعي در افزايش اين مقدار و توانايي شش‌هاي خود هم باشيد ـ

سعي كنيد در يك مرحله از ورزش بسيار حركت‌هاي اضافي انجام ندهيد تا خود را زياد خسته نكنيد چرا كه حتي كوچك‌ترين و سبك‌ترين ورزش‌ها در آب اگر منطقي نباشند، منجر به آسيب و حتي دردهاي طولاني‌مدت مي‌شوند. زمان ماندن در آب را تدريجي افزايش بدهيد و هميشه بعد از اتمام ورزش‌هاي ايروبيك در آب، ورزش‌هاي كششي را تمام و كمال انجام دهيد تا از آسيب‌هاي بعد از ورزش دور بمانيد.


کلیه حقوق سایت متعلق به استخر آب های طلایی میباشد.

آدرس : شهر جدیداندیشه - فاز3 - بلوار آزادی- خیابان گلستان - جنب بازار روز

تلفن :65564090-021

فکس : 52 95 56 65 - 021

ایمیل : info@goldenwaters.ir

تهیه و پشتیبانی توسط شرکت مهندسی سیستم الگام